Чим загрожує схрещування людини з тваринами

У Стародавній Греції химерами називали міфологічних чудовиськ з головою і шиєю лева, тулубом кози і хвостом змії. Такими ж химерами є організми з генетично різнорідним матеріалом. Вони могли б служити зручними біологічними моделями для вивчення різних захворювань — наприклад, раку або нейродегенеративних синдромів, могли б стати джерелом органів для трансплантації. Однак варто експериментальної біології впритул підійти до наукової фантастики, у громадськості виникають побоювання, що це може привести до непередбачених наслідків.

При створенні химер використовують стовбурові клітини, що володіють властивістю плюріпотентності. Іншими словами, вони здатні перетворитися в усі клітини людського зародка. Клітини впроваджують в тканини ембріона модельних організмів (мишей, щурів, мавп, свиней та інших тварин) на дуже ранніх стадіях, після чого ембріону дозволяють розвиватися далі. У вересні 2015 року NIH висловили занепокоєння тим, що якщо стовбурові клітини введуть в мозок мишей, в результаті можуть вийти гризуни зі зміненими когнітивними здібностями — тобто з’являться тварини з «сверхінтеллектом». Тому NIH, які вручають гранти на біомедичні дослідження, вирішили припинити фінансування експериментів з химерами, поки їх експерти не вивчать етичне питання.

Проте деякі дослідницькі групи в США вже щосили займалися створенням химер. MIT Technology Review повідомляє, що за 2015 рік було зроблено близько 20 спроб отримання химер свиня-людина і вівця-людина. На жаль, жодна наукова робота досі не була опублікована, а повідомлень про успішне отримання тварин з людськими тканинами не було.

Похожие записи

  • No Related Post