Тварини з чорно-білим зором виявилися здатні бачити кольори


Біологи з Гарвардського університету пояснили, як головоногі молюски (Cephalopoda) можуть успішно маскуватися під кольори довкілля, незважаючи на чорно-біле зір. Ключем до вирішення цієї загадки виявилася хроматична аберація. Стаття опублікована в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Дослідники написали алгоритм, завдяки якому їм вдалося перевірити, чи здатна сітківка очей каракатиць і восьминогів, переміщаючись взад і вперед, отримувати окремі контрастні зображення навколишнього середовища. Таким чином, за допомогою комп’ютерного моделювання вчені з’ясували, що молюски можуть регулювати фокусування своїх очей, розпізнаючи світло з різною довжиною хвилі.

Це означає, що цефалопод можуть одноразово розгледіти тільки предмети одного кольору, коли інші перебувають не в фокусі. Можливо, такий зоровий механізм дозволяє мозку головоногих розрізняти кольори, незважаючи на відсутність в очах спеціальних світлочутливих пігментів.

Отримані результати не є вичерпним поясненням, яким чином головоногі бачать кольори. Однак біологи вважають, що їх дослідження дозволить в майбутньому відповісти на питання, як ці молюски стали майстрами маскування. Крім того, за словами вчених, зовсім інші принципи зорової системи цефалопод зайвий раз доводять, що їх очі еволюціонували не так, як у хребетних, в тому числі людини.

Хроматична аберація відбувається через те, що промені світла з різними довжинами хвиль по-різному переломлюються лінзами, і через це для них виникають різні фокусні відстані . В результаті може знижуватися чіткість зображення в біноклях, телескопах і інших оптичних системах, а також виникають кольорові смуги і плями.

Похожие записи

  • No Related Post