Доведено рідкісний механізм еволюції

Вчені Мічиганського університету (США) спостерігали в дикій природі доказ існування рідкої форми природного відбору, який сприяє посиленню (англ. Reinforcement) репродуктивної ізоляції двох близькоспоріднених видів. При цьому два види поки ще мають можливість схрещуватися між собою і роблять на світло гібриди. Про це повідомляється в прес-релізі на Phys.org.

Географічна ізоляція двох популяцій одного виду є одним з головних чинників появи нових видів. Згодом в обох популяціях накопичуються відмінності в ДНК, що в кінцевому підсумку робить їх нездатними схрещуватися між собою. Однак деякі близькоспоріднені види все ще здатні злучатися один з одним і обзаводитися потомством. Вважається, що повна репродуктивна ізоляція виникає при впливі додаткових факторів. Одним з них є природний відбір, спрямований проти гібридів, які менш пристосовані, ніж звичайні особини. Однак подібне посилення репродуктивної ізоляції зустрічається дуже рідко, і деякі дослідники сумніваються в існуванні цього механізму.

У новій роботі вчені вивчили гібридну зону двох видів мавп-ревунів в Мексиці — чорних ревунів і колумбійських ревунів, які розійшлися близько трьох мільйонів років тому і лише в останні 10 тисяч років стали знову контактувати. У гібридної зоні відбуваються часті статеві контакти між особинами двох видів, в результаті чого з’являються популяції гібридів, і останні за чисельністю переважають над батьківськими формами. Дослідники проаналізували генетичний склад популяцій, щоб визначити ДНК, що бере участь в видоутворенні і зазнає на собі тиск природного відбору.

Виявилося, що на геном ревунів впливають безліч форм природного добору, включаючи посилення репродуктивної ізоляції. Оскільки гібридні особини часто гинуть до досягнення статевої зрілості або взагалі не здатні розмножуватися, відбір сприяє поширенню тих мавп, чия ДНК менш схожа на ДНК іншого виду. Вони успішніше розмножуються, залишаючи здорове потомство. Згодом двом видам через зростаючі генетичних відмінностей стає все складніше схрещуватися один з одним, і репродуктивна ізоляція посилюється. На існування подібного процесу вказувало те, що в гібридної зоні ревунів генетичних відмінностей між видами більше, ніж за її межами.

Похожие записи

  • No Related Post